Charakterystyka zosi i telimeny na podstawie fragmentów

Pobierz

Podane fragmenty przedstawiają sylwetki dwóch kobiet Zosi i Telimeny.. Zwrócona na pole Szukała kogoś okiem, daleko, na dole; Ujrzała, zaśmiała się i klasnęła w dłonie,Charakterystyka Telimeny.. Coś czuję, że 80% maturzystów wzięło "Pana Tadeusza ", bo to ciut nie temat z gimnazjum xD'.Kiedy Tadeusz poznaje Zosię zaczyna rozumieć, że to ona, a nie Telimena, wywołała burzę w jego sercu.. Telimena w trudnych sytuacjach mdleje w ramiona najbliżej stojącego mężczyzny.Sytuacja ludzi starszych na wsi na podstawie fragmentu "Chłopów" oraz charakterystyka porównawcza bohaterek "Pana Tadeusza": Telimeny i Zosi to tematy do wyboru, z którymi musieli zmierzyć .Na podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz" scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.. Utwór jest dziełem łączącym cechy wielu .. Bohaterka zwracając sie do sędziego używa zwrotu Brat (on także nazywa ją siostrą).. Autor: Marta Rogalska.. W utworze tym poznajemy ciekawe dzieje rodu Sopliców i Horeszków.. I ROZWINIĘCIE TEMATU (można uzyskać maksymalnie 25 punktów) PunktacjaTelimena- na podstawie fragmentu, który czytamy "jest bogata pani" nasuwa nam sie teza, że owa bohaterka była kiedyś zamężna, albowiem czytamy "pani", a nie panienka.. Zestawienie tych postaci ma na celu ukazanie pewnego rodzaju kontrastu, jaki wynika z ich odmienności..

Kompozycja i charakterystyka gatunku.

Osobiście wybrałem Chłopów, we fragmencie było praktycznie .W każdym razie, na pewno to właśnie postacie pokroju Telimeny są nam bliższe i wydają się być bardziej realistyczne, mimo, że niemal każda młoda dziewczyna wolałaby wcielić się w rolę Zosi, a większość młodych mężczyzn bez wątpienia właśnie ją wybrałaby na swoją ukochaną.Fragmenty pochodzą z epopei narodowej pt "Pan Tadeusz", której autorem jest Adam Mickiewicz.. Przy czym zasada ta nie odnosi się tylko do porównania jej z Zosią, bowiem jest ona ostro skontrastowana praktycznie ze wszystkimi poza Hrabią.Na podstawie podanych fragmentów poematów Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz" scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.. Zosia była piękną i delikatną kobietą.Charakterystyka Zosi.. jak zacząć go pisac.Plik charakterystyka telimeny i zosi na podstawie fragmentow.txt na koncie użytkownika bnlowry • Data dodania: 29 mar 2016 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.J zyk polski - poziom podstawowy Klucz punktowania odpowiedzi 3 Cz !".

A drugi, to była charakterystyka porównawcza Zosi i Telimeny z Pana Tadeusza.

Charakterystyka porównawcza Telimeny i Zosi Horeszko.. Można odnieść wrażenie, że nie wierzy ona w prawdziwą miłość, poszukując męża przy zastosowaniu kryterium majętności.Zosia to spokojna, uczynna, skromna dziewczyna, natomiast Telimena to bohaterka dynamiczna, często w swoich zachowaniach śmieszna, umiejąca walczyć o swoje.. Utwór składa się z dwunastu ksiąg z czasów epoki romantyzmu.. Rola jej jest też silnie sfunkcjonalizowana - ma zostać małżonką Tadeusza, aby nastąpiło długo oczekiwane pogodzenie się zwaśnionych rodów.. Bynajmniej nie jest Zosia przez to postacią mało .Zadanie maturalne: Na podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.. […] Twarzy nie było widać.. Nie trudno zauważyć, że na tle wybuchowej i żywej Telimeny wypada dość blado.. Proszę tylko o początek wypracowania.. Bo pracę pisałam na temat, charakterystyka Zosi i Telimeny na podstawie fragmentów i porównanie ich.Alternatywą dla porównywania Zosi i Telimeny była charakterystyka starego Bylicy i sytuacja ludzi starszych na wsi na podstawie fragmentu "Chłopów".. Wówczas dostrzega zmarszczki na twarzy Telimeny, brak dwóch zębów, to, że ubiera się zbyt wyzywająco, że różowi sobie policzki..

Na podstawie podanych fragmentów poematu A. Mickiewicza "Pan Tadeusz" scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.

Klucz odpowiedzi: ROZWINIĘCIE TEMATU - zadanie maturalne.. "Pan Tadeusz" to epopeja narodowa napisana przez A. Mickiewicza.. Fragmenty pochodzą z epopei narodowej pt Pan Tadeusz, której autorem jest Adam Mickiewicz.. Pan Tadeusz to epopeja narodowa napisana przez A. Mickiewicza.. "Pan Tadeusz" to epopeja narodowa napisana przez A. Mickiewicza.. Fragment 1. ukazuje Zosię jako młodą dziewczynę.. Zosia, np.: 0-1Podane fragmenty przedstawiają sylwetki dwóch kobiet Zosi i Telimeny.. W utworze tym poznajemy ciekawe dzieje rodu Sopliców i Horeszków.Telimena i Zosią są bohaterkami, między którymi uwidacznia się wyraźny kontrast.. Pomimo to momentami zachowywała się jak dziecko, a pokazuje to dokładnie scena z fragmentu 1 .Runek, tematy to: Charakterystyka porównawcza Telimeny i Zosi oraz charakterystyka Bylicy i jego relacje z córkami i los starszych ludzi w społeczności lipnieckiej na podstawie "Chłopów"..

(1) Temat 2: Na podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.

Utwór składa się z dwunastu ksiąg z czasów epoki romantyzmu.próba podsumowania, np.: los ludzi starych na wsi był zły lub starość bya przyczynł ą zaburzenia więzi rodzinnych.. I - rozumienie pisanego tekstu Zadanie sprawdzaj #ce rozumienie tekstu Macieja Nowakowskiego Hipnoza - pomost do pod !wiadomo !ci.Dumania" rozmawia z Telimeną o przyszłości Tadeusza i Zosi Horeszkówny, jej wychowanicy.. Na przykładzie Bylicy scharakteryzuj los starszych ludzi w społeczności lipickiej.. Tadeusz i Zosia uwalniają swoich włościan od pańszczyzny.. Na podstawie podanych fragmentów poematu A. Mickiewicza "Pan Tadeusz" scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.. Zdaniem Ewy Habich, dyrektorki I LO w Zielonej Górze, większość wybierała jednak temat z "Pana Tadeusza".. można uzyskać maksymalnie 25 punktów Przedstawienie postaci 1.. Sposób, w jaki obcowała z przyrodą dodawał jej naturalności.. Autor: Marta Rogalska.. 2 marca 2020 0 Przez admin Fragmenty pochodzą z epopei narodowej pt "Pan Tadeusz", której autorem jest Adam Mickiewicz.Przydatność 75% Charakterystyka porównawcza Zosi i Telimeny.. Pierwsza z nich jest śmiała, odważna i otwarta.. W utworze tym poznajemy ciekawe dzieje rodu Sopliców i Horeszków.Na podstawie podanych fragmentów poematu A. Mickiewicza Pan Tadeusz scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.. Posted on 5 .Plik charakterystyka telimeny i zosi na podstawie fragmentow.zip na koncie użytkownika karolkotlarski • Data dodania: 27 mar 2016 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Na podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz" scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.. Poleca: .. Telimena funkcjonuje w utworze głównie na zasadzie przeciwieństwa.. "Pan Tadeusz" to epopeja narodowa napisana przez A. Mickiewicza.. Zadanie maturalne, które ma posłużyć maturzystom do przygotowania się do pisemnej części matury z polskiego, na której wymagana jest umiejętność pisania dobrego wypracowania maturalnego (najlepiej: rozprawki, eseju) opartego na analizie .Na podstawie fragmentu I tomu powieści W.S.Reymonta Chłopi scharakteryzuj Bylicę oraz jego relacje z córkami.. Na podstawie podanych fragmentów poematu A. Mickiewicza "Pan Tadeusz" scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt