Plan wydarzeń katarynka 1 relacja narratora o losach bohatera

Pobierz

Do każdego podpunktu dopiszcie w zeszycie informacje dotyczące głównego bohatera, czyli pana Tomasza.. Akcja noweli rozgrywa się w II połowie XIX wieku w Warszawie.Wspomniana jest ulica Miodowa, po której co dzień około południa spacerował pan Tomasz: "trzydzieści lat chodził ulicą Miodową i nieraz myślał, że się na niej wiele rzeczy zmieniło".. "Do gabinetu mecenasa wpadł wierny lokaj ciągnąc za sobą stróża (…).". Przedstawienie pana Tomasza.. Narrator wyraża / nie wyraża swoich opinii i komentarzy.Utwór B. Prusa ,,Katarynka" jest nowelą.. Bohater nowelki, pan Tomasz, prowadzi stateczne i spokojne życie, to znawca i koneser sztuki o wysublimowanym guście.. Opis postaci dziewczynki 4.. Poza tym w lekturze nie ma dużo bohaterów oraz brak opisów przyrody .W związku z tym "Katarynka" należy do gatunku literackiego, który nazywamy NOWELĄ .. Uwaga: poniższe zadania (notatkę o pisarzu, świat przedstawiony, bohaterowie, plan wydarzeń) można uzupełnić, wydrukować i wkleić do zeszytu.Utwór " Katarynka" napisany jest wierszem / prozą.. Wtedy zobaczył widok niezwykły.Katarynka powstała w 1881 r. jako jedno z ważniejszych ogniw w bogatej twórczości nowelistycznej Prusa.. Projekcja wstecz- powrót do czasów młodości pana Tomasza (relacja narratora); informacja o niechęci głównego bohatera do katarynkowych melodii.• Katarynka to utwór niewielkich rozmiarów, posiadający jeden główny wątek..

Katarynka - plan wydarzeń, 1.

Pan Tomasz i jego nowa sąsiadka; obserwacje dziecka.. Przedstawienie pana Tomasza a) Pan Tomasz w młodości b) Poszukiwania żony c) Pan Tomasz w dojrzałym wieku 2.. 16.04 (czwartek) język polski klasa 7 b Temat: Tęsknota za ojczyzną w wierszu Cypriana Norwida Moja piosnka[II].. Streszczenie.. Niezwykle oburzony mecenas rzucił się do okna.. Obserwacje narratora dotyczące życia młodego małżeństwa, mieszkającego naprzeciwko: szczęśliwe życie, wspólna praca; choroba męża, wizyty lekarza, zwolnienie służącej, dzielność i upór żony, wiara w możliwość wyzdrowienia małżonka; podstęp małżonków, śmierć męża.Pobierz: wszyscy bohaterowie katarynki.pdf.. Znajdziesz tutaj niezbędne informacje o autorze, genezę i treść utworu, charakterystykę postaci, szczegółowy plan wydarzeń, analizę problematyki dzieła oraz omówienie głównych wątków i motywów literackich pojawiających się w utworze.. Projekcja wstecz- powrót do czasów młodości pana Tomasza (relacja narratora); informacja o niechęci głównego bohatera do katarynkowych melodii.1.. Uzupełnij tekst właściwymi wyrazami.. .Katarynka Motyw katarynki jest bardzo istotny dla odczytania sensów noweli.. Przedstawienie niewidomej dziewczynki..

Są to np.:Plan wydarzeń Tom I.

Liczba bohaterów pojawiających się w Katarynce jest ograniczona/duża.. Jednak rozmyślania przerwał mu niezwykle mocny, świdrujący dźwięk katarynki.. 1878 r. Warszawa - w jednej z jadłodajni toczy się rozmowa o Wokulskim: był subiektem w piwiarni Hopfera, uparcie się uczył, wziął udział w powstaniu styczniowym, za co został zesłany na Syberię.. Akcja Katarynki rozgrywa się w ………………….. Historia pana Tomasza i niewidomej, ośmioletniej dziewczynki jest długa / krótka.. Sposób spędzania dnia przez pana Tomasza 4.. Pewnego razu, bohater zajmował się sprawą, w której miał udzielić porady.. Wędrowni grajkowie przemieszczali się z katarynką po ulicach,Temat: "Katarynka"- spotkanie z lekturą i jej autorem.. Pan Tomasz - główny bohater Katarynki; emerytowany adwokat, kawaler, znawca sztuk pięknych, miłośnik wysmakowanych drobiazgów i gustownych mebli.Z usposobienia melancholijny, uporządkowany samotnik, mimo że w młodości nie stronił od towarzystwa (zwłaszcza kobiet).. Weryfikacja tekstu odbywa się na następujących poziomach:Bohaterowie • Pan Tomasz i niewidoma dziewczynka (postacie pierwszoplanowe) • matka dziewczynki, stróż Kazimierz i Paweł oraz lokaj (postacie drugoplanowe i epizodyczne)Katarynka - Plan wydarzeń.. Przypominamy plan charakterystyki postaci..

Zaskakujące odkrycie kalectwa ...Katarynka - streszczenie, plan wydarzeń.

Historia niewidomej dziewczynki a) Choroba b) Oswajanie się z kalectwem 6.. Zajęcie się sprawą sądową i wiążący z nią brak czasu 6.. Wszystko co trzeba wiedzieć o utworze Katarynka Bolesława Prusa znajdziecie na streszczenia.pl.Utwór Katarynka napisany jest wierszem /prozą.. Świadczy o tym fakt zatytułowania historii.. Odczytaj głośno wiersz s. 162.. Nowela to krótki, zwięzły jednowątkowy utwór pisany prozą z wyraźnie zaznaczonym punktem kulminacyjnym( moment najwyższego napięcia, w którym rozstrzygają się losy bohaterów) i zakończony puentą( wyraziste, często zaskakujące zakończenie utworu).. Pomoże Wam w tym słownictwo: mecenas na emeryturze, stary kawaler, mieszkaniec Warszawy twarz: rumiana, ozdobna szpakowatymi faworytami, siwe, łagodne oczy, ubiór: elegancki dżentelmen, dbający o swój wygląd, latem nosił .Plan wydarzeń.. Otwórz podręcznik na str. 253 i przeczytaj zawarte tam informacje.. Przyjęcie nowego dozorcy1.. Potem ożenił się z Małgorzatą Minclową (wdową po właścicielu sklepu), został wdowcem i wyjechał do Turcji, gdzie powiększa majątek.Karta pracy nr 3 Świat przedstawiony 1.. Akcja jest zwarta / przepełniona wieloma epizodami.. "Gdy mecenas usłyszał na ulicy katarynkę, przyśpieszał kroku i na parę godzin tracił humor.". Historia pana Tomasza i niewidomej, ośmioletniej dziewczynki jest długa/krótka..

Wprowadzenie bohatera - pana Tomasza - i przedstawienie jego stosunku do katarynek 2.

Przedstaw zebrane informacje o Norwidzie.. Jest to utwór, w którym autor Lalkidaje wyraz swoim zainteresowaniom społecznym, tworząc przy tym interesujący portret dziecięcy.Jeden z tych przywoływanych na dowód jego niezwykłej umiejętności "ożywiania" małoletnich bohaterów.Informacje o katarynce Katarynkę - mechaniczny instrument grający - prawdopodobnie wynalazł i skonstruował na początku XVIII wieku Włoch Giovanni Barberi z Modeny.. Narrator wyraża/nie wyraża swoich opinii i komentarzy.zapoznaliście się ze światem przedstawionym "Katarynki", teraz przechodzimy do bohaterów utworu.. Zastanów się teraz jaki był najważniejszy moment w utworze.Katarynka - plan wydarzeń 1.. Uzupełnij tekst właściwymi wyrazami.. - Relacja narratora o losach bohatera:, a) - młodość pana Tomasza i jego powodzenie u kobiet,, b) - kariera mecenasa,, c) - wynajęcie obszernego mieszkania,, d) - poszukiwanie kandydatki na żonę,, e) - miłość do sztuk pięknych,, f) - urządzanie wieczorów koncertowych,, g) - dziwactwo starszego pana - nienawiść do katarynek i kataryniarzy,, h) - opłacanie stróża za .Zgodnie z misją, Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne i sprawdzone treści edukacyjne.. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany materiał edukacyjny został zweryfikowany przez Redakcję lub ekspertów współpracujących z serwisem.. Świadczą o tym nazwy przedmiotów, które dziś nie funkcjonują.. Przedstawienie pana Tomasza.. Pojawienie się kataryniarza 7.. - Przedstawianie postaci.W ciekawy sposób przedstawione dalsze losy bohaterów lektury "Katarynka".. Liczba bohaterów pojawiających się w " Katarynce" jest ograniczona / duża.. Akcja jest zwarta/przepełniona wieloma epizodami.. 4.Dla chętnych : Narysuj katarynkę.. Uzmysłowienie kalectwa, które dotknęło dziecko 5.. Ten przenośny instrument zrobił wielką furorę w miastach europejskich.. Wniosek: Akcja noweli "Katarynka" rozgrywa się w XIX wieku.. Ma jedno dziwactwo - obsesyjnie nienawidzi ulicznych katarynek i ich głośnej, hałaśliwej muzyki.- zainteresowania - ocena postaci Zastanówcie się, jak zaprezentować postać pana Tomasza?Napiszcie charakterystykę mecenasa wg powyższych punktów.. Sprowadzenie się do kamienicy nowych lokatorek 5.. Analizuj i interpretuj tekst liryczny oraz obraz Bociany (Karta pracy 1, ćwiczenia s.163) Karta pracy 1 Tęsknota za .Świat przedstawiony w noweli "Katarynka" 1.. Wszystkie zdarzenia .Katarynka - streszczenie utworu Bolesława Prusa.. A. Matuszewska, prekursorka najnowszego nurtu badań nad dziewiętnastoletnią nowelistyką w swej pracy zatytułowanej Pozytywistyczne parabole, dostrzegła w nowelistyce lat osiemdziesiątych XIX wieku silną skłonność do paraboliczności, objawiającą się w .Bolesław Prus to prawdziwy mistrz krótkich form prozatorskich, a Katarynka stanowi na to dowód.. Przedstawienie pana Tomasza.. Wszystkie zdarzenia mają .Czas i miejsce akcji "Katarynki" ostatnidzwonek.pl, opracowanie i streszczenie..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt