Bunt siła destrukcyjna czy twórcza przykłady

Pobierz

REKLAMA.Utwór dowodzi, że bunt towarzyszy życiu każdego człowieka, tkwi w jego naturze - zmieniają się tylko jego przyczyny i formy.. ANTYGONABunt jest nieodłącznym elementem wszystkich społeczności na świecie.. Bunt jest motywem, który istnieje już od początku ludzkości.Mikołaj Sęp - Sarzyński w swoich sonetach, gdzie ukazywał bunt przeciwko Bogu.Interesujący temat wypracowania zaproponowali maturzystom twórcy testu egzaminacyjnego: "Bunt - siła destrukcyjna czy twórcza" (dzisiaj zaczęła się matura próbna z Operonem - info tutaj).Najpierw zdający popisali się wiedzą na temat znaczenia buntu, a potem przegadali problem z nauczycielami na lekcjach.Temat 1.-Możesz dać przykład Adama i Ewy jako przykład buntu jako siły destrukcyjnej.. Jednak istota ludzka stworzona przez Prometeusza była słaba, nie potrafiła się bronić, była bezsilny wobec otaczającego go świata.. - Bunt może prowadzić do autodestrukcji samego buntującego się.. W historii można było spotkać się z wieloma protestami takimi jak np. strajki śląskie, wiosna ludów czy wystąpienia Radomskiego czerwca'76.Bohaterowie literaccy najczęściej buntowali się przeciwko Bogu.. Może jednak być siłą twór-czą, np. bunt prometejski.. Inne przykłady literackie: William Szekspir Hamlet (bunt przeciwko przemijalności i obłudzie świata); Johann Wolfgang Goethe Cierpienia młodego Wertera (bunt przeciwko obyczajom, które niszczą miłość);Bunt- siła destrukcyjna czy twórcza?.

Bunt -siła destrukcyjna czy twórczy?

Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie.. Może pojawić się w różnych sytuacjach, najczęściej ma charakter religijny, społeczny, .W najbardziej powszechnym rozumieniu "bunt" jest sprzeciwem, protestem, spontanicznym wystąpieniem jednostki czy grupy przeciwko ustalonym normom społecznym bądź prawom.. Rewolucja, przewrót lub zbrojny spisek.Często jest to postać nietuzinkowa, wyposażona w silną osobowość i charakter.. Synonimy: protest, opór, sprzeciw, niezgoda, podburzanie.. Pokojowy lub zbrojny.. Wyjaśnienie: Buntownicy w akcie sprzeciwu często niszczą zabytkiBunt - jest to przeciwstawienie się czemuś lub komuś, stawienie mu oporu.. Przykłady takich bohaterów odnajdujemy w każdej literaturze i to zarówno w tej, średniowiecznej, jak i współczesnej.. - Szlachetni buntownicy chcą naprawy świata, chcą szczęścia ludzkości; z buntu i odrzucenia znanych konwencji, powstają rzeczy nowatorskie.Siła destrukcyjna.. Ale widzimy tu także przykłady buntu przeciwko władzy, przeciwko śmierci, wobec tragedii oraz bunt przeciwko zasadom panującym na świecie.. MITOLOGIA - Prometeusz, mitologiczny tytan, uważany jest za stwórcę człowieka.. Bunt nastolatków rodzice traktują nieraz jako zło konieczne, jako pewien etap, przez który przechodzi ich dziecko w związku z dorastaniem..

Bunt - siła destrukcyjna czy twórcza?

Rozwiąż problem i uzasadnij swoje zdanie odwołując się d Zadane przez: Natalka200001- Starałem się udowodnić, że bunt to jest siła twórcza, mimo jego destrukcyjnej natury w czasie, kiedy trwa.. Może być indywidualny lub zbiorowy.. Spontaniczny lub zorganizowany.. Twoja praca po-winna liczyć co najmniej 250 wyrazów.. Protest głównej bohaterki, Antygony, będącej przedstawicielką przeciwstawnych racji do tych, które reprezentuje jej władca, doprowadza do tragedii.Jak widać, temat "Bunt - siła destrukcyjna czy twórcza" - jak najbardziej bogoojczyźniany i totalnie aktualny: Poeta (artysta) ma prawo do totalnego buntu przeciwko wszystkiemu, bo to on jest bogiem, nic mu nie trzeba, ma sztukę.Odpowiedź:bunt siła destrukcujna.. W Antygonie motyw buntu jest wyraźnie zaznaczony.. Sofokles, Antygona KREON Lecz ty, co głowę tak skłaniasz ku ziemi, Mów, czy to prawda, czy donos kłamliwy?. Możemy spotkać się z rozmaitymi wizjami buntu.Bunt jest najczęściej określany jako sprzeciw, protest lub wystąpienie przeciwko określonym osobom bądź prawom.. Bunt towarzyszy ludziom od zawsze.. Wiadomo, że ich bunt skończył się źle.. Rozwiąż problem i uzasadnij stwierdzenie odwołując się do Wielkiej Improwizacji oraz całości utworu Dziady cz. III Adama MickiewiczaMotyw buntu w literaturze..

Moglibyście podać z dwa przykłady??

W znaczeniu słownikowym słowo to oznacza wystąpienie grupy ludzi przeciwko jakiemuś organowi władzy.. Tytan chcąc pomóc człowiekowi zakradł się do spichlerza ognia niebieskiego Hefajstosa i przyniósł na ziemię .Temat 1.. Mówi się wtedy, że to wpływ okresu dojrzewania, burzy hormonów, a w związku z tym nagłych przemian fizycznych i psychicznych młodej osoby.Bunt - siła destrukcyjna czy twórcza?. Powstaje wskutek wielkiej niemożności zniesienia "kogoś" lub "czegoś" i wyraża konkretne poglądy osoby czy grupy, która zdecydowała się zbuntować.. Według psychologów postawy tego typu są wpisane w naturę człowieka, popychają go do działania i zmuszają do aktywnego funkcjonowania w świecie..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt