Opisz krótko wojny punickie

Pobierz

Pierwsza wojna punicka(264-241 r.p.n.e)Przyczyną tej wojny był spór o Sycylię Wojna zakończyła się zwycięstwem Rzymu Sycylia a potem Sardynia zostały włączone do Rzymu Druga Wojna punicka (218-201 r. p.n.e)Została rozpoczęta przez Kartaginę armia była dowodzona przez Hannibala.W czasie wojny: - śmierć ok. 20-25 mln żołnierzy i ok. 30 mln cywilów (nie licząc ofiar chorób i głodu związanych z wojną) - trwałe zmiany etniczne: depolonizacja Kresów, eksterminacja ok. 75-80% europejskich Żydów.. Przygotował wyprawę przeciwko Hiszpanii, której celem było poszerzenie stanu posiadania Kartaginy.Opisz wojny punickie.. Język angielski.. pokaż więcej.. Rzymianie po opanowaniu Płw.. Jedynie niewielka część zadań rozwiązanych przez naszych nauczycieli jest dostępna za darmo.TRZECIA WOJNA PUNICKA: Po II wojnie punickiej Kartagina była bardzo słaba.. Gromadzono tam środki na wojnę z Rzymem.II wojna punicka (218 - 202 r. p.n.e.) W kolejnych latach w Kartaginie rodził się sprzeciw wobec postanowień traktatowych i górę brały nastroje antyrzymskie.. Hannibal objął dowództwo nad wojskiem w 221 roku p.n.e. Od najmłodszych lat uczony był nienawiści do Rzymian .. Apenioskiego zwrócili się ku Sycylii.Upokorzona po I wojnie punickiej Kartagina, wciąż myślała o zemście na Rzymianach.. Pierwsza wojna trwała od 264- 241 p.n.e. I to tłumaczy wypowiedzenie III wojny punickiej, mającej na celu całkowite zniszczenie Kartaginy.Opisz przebieg II wojny punickiej..

Przebieg II wojny punickiej.

Przyczyny wojen punickich skupiały się wokół sporów o wpływy polityczne i gospodarcze w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego.. Rozpoczęła się II wojna punicka (lata 218-201 p.n.e.).. Doprowadziło to do otwartego buntu - była to tzw. wojna bezlitosna.Przyczyny.. Kiedy więc został władcą zaczął przygotowania do wojny.Wojny punickie - nazwa ogólna dla konfliktów zbrojnych między Republiką rzymską a Kartaginą, państwem powstałym z fenickiej (łac. Poeni - Fenicjanie, punicus - fenicki, bella punica - wojny fenickie) kolonii w Afryce Północnej (obecnie Tunezja), jakie rozegrały się z przerwami w okresie od 264 do 146 r. p.n.e.Pierwsza wojna punicka toczyła się między Kartaginą i Rzymem w latach 264 - 241 p.n.e. Była to z pierwsza z wojen punickich.. Działania wojenne prowadzono początkowo wyłącznie na terenie Sycylii, gdzie Kartagińczycy dominowali nad zachodnią częścią wyspy, zaś wschodnia i południowa były pod kontrolą Syrakuz.W późniejszym okresie do walk doszło także na macierzystych .I wojna punicka - Przyczyny.. Podstawą jej ekonomiki nie był już handel, ale uprawianie ziemi.. Hannibal opracował śmiały plan ataku na Italię, pozyskawszy do walki przeciw Rzymowi niedawno ujarzmione przez niego ludy.Wojny punickie (III - II w. p.n.e.) - wojny Rzymu z Kartaginą (Kolonią fenicką u wybrzeży Afryki Pn.) Przebieg wojen: I Wojna punicka 264-241 r. p.n.e. - Rzym zajmuje Sycylię, Sardynię i Kostarykę (przyczyna: rywalizacja o wpływy na Sycylii) II wojna punicka 218-201 r. p.n.e. - wojskami punickimi dowodzi Hannibal - Hiszpania przeszła pod panowanie Rzymu, Kartagina straciła flotę i .I wojna punicka (264-241 p.n.e.) była toczona o opanowanie Sycylii (); w czasie jej trwania Rzymianie po raz pierwszy wystawili flotę wojenną, dzięki której odnieśli zwycięstwo pod Mylae (260 p.n.e.), Eknomos (256 p.n.e.) i decydujące u wybrzeży wyspy Egady (241 p.n.e.); na mocy pokoju zawartego 241 p.n.e. Kartagina zapłaciła kontrybucję 3200 talentów i oddała Sycylię, która ..

...Opisz wojny z Kartaginą (wojny punickie).

Pierwsza wojna punicka w latach 264 - 241 p.n.e. toczyła się głównie na Sycylii i oblewających ją morzach.. Teatrem drugiej wojny punickiej w latach 218 - 201 p.n.e. był obszar niemal całego wybrzeża zachodniej .3.. I to tłumaczy wypowiedzenie III wojny punickiej, mającej na celu całkowite zniszczenie Kartaginy.Pierwsza wojna punicka toczyła się między Kartaginą i Rzymem w latach 264-241 p.n.e. Działania wojenne prowadzono początkowo wyłącznie na terenie Sycylii, gdzie Kartagińczycy dominowali nad zachodnią częścią wyspy, zaś wschodnia i południowa były pod kontrolą Syrakuz.. 1 dzień temu.. Po przegranej kampanii Kartagina dążyła do poszerzenia swoich stref wpływów oraz utworzenia zaplecza na wypadek wojny z Rzymem.. Potem Rzymianie wypowiedzieli im wojnę (jakby jush nie mieli dosyć wojen :/ ) i pod obietnicą łaskawego traktowania skłonili ich do wydania całej broni, po czym kazali zburzyć miasto ( jacy oni brutalni :] ).II wojna punicka (218 - 201 p n e) Była to bardzo dramatyczne wojna i tylko dzięki błędnej decyzji Hannibala zakończyła się zwycięstwem Rzymian.. W późniejszym okresie do walk doszło także na macierzystych terytoriach Kartaginy w Afryce Północnej.Pierwsza wojna punicka rozpoczęła się w 264 r. p.n.e. jej przyczyną był spór o Messynę, czyli dzisiejszą Mesynę, nad cieśnina oddzielającą wyspę od Italii..

Krótko opisz bitwę pod Termopilami.

Swoją ekspansję skierowała na Półwysep Iberyjski.. Rozwiązania.. Podbiła jego południowo-wschodnią.Po przegraniu dwóch wojen punickich Kartagińczycy byli osłabieni militarnie i gospodarczo.. Wojny Punickie to konflikty zbrojne między Rzymem, a Kartaginą.. (krótko zwięźle i na temat) 1 Zobacz odpowiedź PreDebIO PreDebIO 1 wojna punicka 264 r. - 241 r. p.n.e. najwazniejsza bitwa o sycylie wygrana rzymu ziemie zdobyte przez rzym to sycylia korsyka i sardynia 2 wojna punicka 218 r. - 201 r. p.n.e. najwazniejsze bitwy pod kannami (wygrana kartaginy) i pod zama (wygrana rzymu .TRZECIA WOJNA PUNICKA: Po II wojnie punickiej Kartagina była bardzo słaba.. Pewnej arystokratycznej rodzinie, Barakidów, udało się stworzyć na terenie Hiszpanii własne państwo, które było mało związane z Kartaginą, ale działało w jej interesach.. :P Opisz jeden dzień!. 0001; 7.05.2011 I Wojna Punicka Po opanowaniu całej Italii Rzymianie nie zakońcczyli podbojów.. Rzymianie jednak nadal bali się tego państwa myśląc że jest w stanie odbudować swoją potęgę.. Druga trwała od 218-201 p.n.e, a trzecia od 149-146 p.n.e i zakończyła się zburzeniem Kartaginy.. Po opanowaniu całej Italii Rzymianie nie zakończyli podbojów.. 2011-06-06 19:24:41Opisz wojny punickie (Jakoś tak zwięźle i prostym językiem) ..

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiąza ...Wojny Rzymu z Kartaginą to wojny punickie było ich 3.

Przyczyny: Kartagina swymi wpływami objęła Sycylię, Sardynię, aleary i Hiszpanię gdzie założyła swoje kolonie.. Państwo to miało przewagę na morzu w stosunku do Rzymian, ale z kolei Rzym .Zadanie: opisz 2 wojnę punicką krotko plis szybko 1111 Rozwiązanie: 218 202 r p n e ii wojna punicka marsz hannibala przez pireneje, południową galię i alpy4.. II wojna punicka związana była ze znakomitym kartagińskim wodzem Hannibalem.. Ich kolejnym celem było podbicie Sycylii zamieskałej przez Punijczyków czyli Fenicjan.Opisz krótko wojnę 30-letnią 2013-03-04 23:17:36 Opisz wojnę polsko-ruską,szwedzką,turecką 2014-01-26 17:54:01 Proszę o pomoc !. Po wojnie: - przesiedlenia Polaków z terenów włączonych do ZSRR na tzw.. Podstawą jej ekonomiki nie był już handel, ale uprawianie ziemi.. - I wojna punicka (264 - 241 r. p.n.e.) Rzymianie, w celu pokonania Kartagińczyków - zbudowali silną - Pytania i odpowiedzi - Historia .. Opisz wpływ religii chrześcijańskiej na gospodarkę i życie człowieka.. Zarys przebiegu.. Ziemie Odzyskane (łącznie ok. 2 mln)Okres pomiędzy pierwszą a drugą wojną punicką (241 - 218 p.n.e.) Ponieważ Kartagina musiała spłacić wielki trybut, Hannon Wielki, chcąc zaoszczędzić trochę pieniędzy, próbował przekonać najemników do przyjęcia niższej zapłaty.. Kolejnym celem miało być zajęcie Sycylii, która należała w znacznej części do Kartagińczyków.. Jednak Rzymianom trudno było wykorzystać przewagę na lądzie, gdyż Kartagińczycy ograniczyli się do obrony nadmorskich miast sycylijskich i rajdów floty na wybrzeża Italii.Wojny punickie − nazwa trzech konfliktów zbrojnych pomiędzy Republiką rzymską, a Kartaginą, które rozegrały się w III i II wieku p.n.e.. Rosnące w siłę państwo kartagińskie, które z biegiem czasu stało się główną siłą morską w obszarze basenu Morza Śródziemnego oraz przejmowanie kontroli nad miastami greckimi przez Rzym, stało się tłem dla pierwszej wojny punickiej.DRUGA WOJNA PUNICKA.. Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie.. Nie mieli stałej armii, a sytuacja wewnętrzna była chaotyczna.. W wyniku poprzedniej wojny utraciła swoich sojuszników oraz spłacić musiała ogromne reparacje wojenne w wysokości 10 tysięcy talentów w srebrze (spłacać je miano po 200 talentów rocznie, przez 50 lat).Wojna wybuchła na nowo, kiedy Hannibal, wielki wódz Kartaginy, zaatakował sprzymierzone z Rzymianami miasto Saguntum.. Zadanie premium.. III wojna punicka (149-146 p n e) Kartaginę na zostawiono w spokoju do póty płacili kontrybucję czyli przez 50 lat.. Po I wojnie, którą Kartagina przegrała nastroje anty rzymskie w tym kraju były bardzo silne..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt